تازه کند
روستای تازه کند > شوط > ماکو > آذربایجان غربی > ایران
قالبساز اهورا ورژن 2 قالبساز اهورا ورژن 2 قالبساز اهورا ورژن 2 قالبساز اهورا ورژن 2 قالبساز اهورا ورژن 2
درباره وبلاگ
وحید حاتم زاده

بنده وجید حاتم زاده این وبلاگو از سال 87 راه اندازی کردم تا کمکی به زادگاه خودم یعنی تازه کند کمک کنم و از همه افرادی که میتونن به من کمک کنن تشکر میکنمنماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون 140 نفر برای احداث واحدهای صنعتی در ناحیه صنعتی ایواوغلی درخواست زمین کردند.
ادامه مطلب هم بخوانیدادامه مطلب ... <
موضوع مطلب :

موضوعات مرتبط: اخبار منطقه های
، اخبار آذربایجان
، اخبار ماکو
، اخبار ارومیه

برچسب‌ها: حبر های منطقه, ماکو, روستا, تازه کند, منطقه ازاد

چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ :: 20:47


به گزارش خبرنگار مهر از تبریز، پنجم مرداد ماه سال جاری بود که مردم منطقه آذربایجان به یکی از آرزوهای دیرینه خود یعنی آغاز عملیات اجرایی انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه دست یافتند.

به رغم حساسیت زیاد این موضوع و تمرکز گرایی دولت بر سر موضوع نجات دریاچه ارومیه از بحران کم آبی ، تعدادی از نمایندگان استان های مجاور ، انتقال آب ارس به این دریاچه را مقید به شرایطی مثل اولویت قراردادن تامین آب دشت مغان کردند.

اولویتی که با هیچ یک از اسناد وزرات نیرو در این خصوص هماهنگی نداشت چرا که مطابق با اسناد قطعی وزارت نیرو ، حق آبه تمامی استان های واقع شده در خط لوله مشخص شده است.

باید آب ارس در کوتاه ترین زمان ممکن به دریاچه ارومیه منتقل شود

محمد رضا رحیمی ، معاون اول رئیس جمهور سابق پس از اعلام رسمی آعاز عملیات اجرایی انتقال آب از ارس به دریاچه ارومیه گفت : نباید در اجرای این طرح ، کوچکترین وقفه ای ایجاد شود و باید هر چه سریع تر ، آب ارس به دریاچه ارومیه به عنوان یک سند و ثروت زیست محیطی انتقال یابد.

انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه فرصت بزرگی برای احیای این دریاچه است

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این خصوص می گوید : رودخانه ارس برای ما یک فرصت ایجاد کرده که در چارچوب پیمانهای بین المللی بتوانیم از حق آبه ای که برای ما اختصاص یافته،استفاده کنیم.

احمدعلیرضا بیگی در ادامه افزود: این حق مسلم استان های واقع شده در جریان این رود است که بتوانند از حق آبه تعیین شده استفاده کنند.حق آبه آذربایجان شرقی از آب ارس 7 متر مکعب است

وی با بیان اینکه تخصیص حق آبه ، امری دلبخواهی نیست که هر کسی به خاطر منافع خود با انتقال آب از ارس به ارومیه مخالفت کند گفت: تخصیص حق آبه ، اصول و موازینی دارد که بر طبق استناد وزارت نیرو ، میزان حق آبه تعیین شده برای آذربایجان ، هفت متر مکعب است.

بیگی با بیان اینکه انتقال آب از ارس به ارومیه باید طبق ماده 215 که مسئولیت اجرای آن بر عهده نظارت راهبردیست، انجام شود، یادآور شد: هیچ کس در این حوزه نمی تواند فقط به فکر تامین منابع خود باشد بلکه باید همه دست در دست هم دهیم تا دریاچه ارومیه را به عنوان یک ثروت ملی حفظ کنیم.

باید آب مازاد بر مصرف آذربایجان به ارومیه منتقل شود

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هدف از انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه ، تامین آب شرب و صنعت روستاها و شهرهای واقع شده در خط لوله انتقال هست گفت : در قسمت غربی آذربایجان شرقی مثل تسوج ، مرند و .. مردم در خصوص تامین آب شرب خود با مشکل مواجه هستند و انتقال آب از ارس به دریاچه ارومیه تا حد زیادی می تواند آب مورد نیاز این بخش را تامین کند.

وی اظهار داشت: پس از تامین آب شرب و صنعت در این منطقه باید باقی مانده آب به دریاچه ارومیه منتقل شود تا این دریاچه با تمامی مزایای خود به عنوان یک ثروت ملی حفظ گردد.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر ، آب به یکی از مهم ترین نیاز های صنعت استان تبدیل شده است می گوید :در صورت تامین آب مورد نیاز صنایع می توانیم تا حد زیادی ، اشتغال را در جامعه نیز افزایش دهیم.

وی گفت: مثلا شهرک صنعتی بعثت با اینکه مزایای خاص و بی نظیری دارد و تا حد زیاد توانسته است سرمایه گذاران را به سوی خود جذب کند ولی به جرات می توان گفت که کمبود آب در این شهرک احساس می شود و اگر آب مورد نیاز این شهرک تامین شود ، تبعات روشن این سیاست های به جا را در آینده ایی نه چندان دور مشاهده خواهیم کرد.تقویت سفره های آب زیر زمینی عاملی دیگر جهت احیای دریاچه ارومیه

بیگی در بخش دیگری از سخنان خود می گوید : انتقال آب از ارس به دریاچه ارومیه باعث خواهد شد که سفره های آب زیر زمین نزدیک به دریاچه ارومیه تقویت شده و از طرف دیگر با انتقال آب مازاد به این دریاچه در آینده ای نه چندان دور ، شاهد بازگشت دریاچه ارومیه به حالت گذشته خود خواهیم بود.

انتقال آب از ارس به دریاچه ارومیه آب مورد نیاز شرب و صنعت آذربایجان شرقی را تا سال 1425 تامین می کند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: طرح انتقال آب از ارس به دریاچه ارومیه علاوه بر اینکه باعث نجات دریاچه ارومیه در کوتاه ترین زمان ممکن می شود بلکه آب مورد نیاز صنعت و به خصوص آب شرب بیش از 3.5 میلیون نفر از مردم استان را تامین خواهد کرد.

ارسلان هاشمی ضمن تشریح جزئیات و مزایای اجرای این طرح می گوید : این طرح مزایای زیادی برای آذربایجان شرقی و همچنین استان های مجاور خواهد داشت که از آن میان می توان به تأمین نیازهای شرب و صنعت مراکز جمعیتی و صنعتی محدوده طرح، جبران کسری سفره‌های آب زیرزمینی و تعادل بخشی تراز دریاچه ارومیه و بهبود اراضی کشاورزی موجود در محدوده طرح به روش آبیاری مدرن اشاره کرد.

اجرای طرح انتقال آب از ارس به ارومیه باعث اشتغال بیش از 3 هزار نفر می شود

ارسلان هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آثار اقتصادی و اجتماعی این طرح، گفت: اجرای طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه، ضمن توسعه استان آذربایجان‌شرقی در بخش صنعت و شرب، با پیشگیری از بروز بحران آبی در افق 1425 و اشتغالزایی غیرمستقیم بیش از سه هزار نفر موجب کاهش تنش‌های اجتماعی ناشی از کم آبی در منطقه و همچنین با تعادل بخشی افت تراز دریاچه ارومیه موجب ممانعت از پیشروی شوره‌زارهای ساحلی و طوفان نمک و حفظ کیفیت مراتع و اراضی کشاورزی از نظر زیست محیطی می‌شود.آب رودخانه ارس مستقیم وارد دریاچه ارومیه نمی شود

وی دربخش دیگری از سخنان خود افزود :بر خلاف تصور اکثر مردم انتقال آب ارس به شرق و شمال شرق دریاچه ارومیه به منظور ورود مستقیم آب شیرین به دریاچه ارومیه نیست بلکه این آب برای مصارف کشاورزی و دیگر مصارف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: با این کار برداشت آب از سفره های زیر زمینی کم شده و باعث بهبود تراز آب دریاچه ارومیه خواهد شد و مازاد مصرف کشاورزی و صنعتی به صورت مستقیم به دریاچه ارومیه منتقل می شود.

با این حال نجات دریاچه ارومیه که در حال خشک شدن است همت همگانی مسئولین و مردم را طلب می کند که دولت جدید نیز به اهمیت این موضوع واقف بوده و دکتر روحانی رئیس جمهور نیز در دیدار با مردم ارومیه و تبریز گفت:نخواهیم گذاشت دریاچه ارومیه خشک شود چون در صورت خشک شدن این دریاچه تهدید بزرگ طوفان های نمکی بخش قابل توجهی از اراضی کشور را در بر خواهد گرفت.

<
موضوع مطلب :

برچسب‌ها: حبر های منطقه, ماکو, روستا, تازه کند, منطقه ازاد

چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ :: 20:43خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه محیط زیست- در نخستین جلسه هیئت دولت یازدهم و در غیاب رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در مورد یکی از مهم‌ترین چالش‌های زیست محیطی سال‌های اخیر یعنی دریاچه ارومیه تصمیم‌گیری شد. در این جلسه مقرر شد «کارگروه نجات دریاچه ارومیه» زیر نظر وزارت نیرو تشکیل شود. در جایی که کارشناسان محیط زیست در بحث بحران دریاچه ارومیه انتقادات بسیاری به عملکرد وزارت نیرو دارند، به نظر می‌رسد تشکیل این کارگروه زمانی می‌تواند مثبت باشد که از کارشناسان محیط زیست و منتقدان وزارت نیرو نیز در آن استفاده شود.
 
«محمد درویش»، فعال محیط زیست در گفت و گو با CHN در مورد این کارگروه زیر نظر وزارت نیرو گفت: «تشکیل این کارگروه اقدام مثبتی است که نشان دهنده آن است که رییس جمهوری به حساسیت این موضوع به عنوان یک موضوع محیط زیستی در صدر مطالبات از دولت یازدهم امیدبخش است.»
 
اما این که این کارگروه زیر نظر وزارت نیرو تشکیل شده در حالی که این وزارتخانه یکی از وزارتخانه‌هایی است که عملکرد آن به شدت مورد انتقاد است، در میان فعالان محیط زیست اندکی نگرانی به وجود آمده است هرچند که وزیر نیرو در جریان مراسم معارفه خود گفته بود که رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه یکی از اولویت‌های مهم وزارت نیرو است که در اسرع وقت باید در دستور کار قرار گیرد.
 
درویش در این باره می گوید: «باید دید که ترکیب اعضای این کارگروه چگونه است و در آن از چه کسانی استفاده شده‌است و آیا از کارشناسانی که منتقد وزارت نیرو بوده‌اند، در این ترکیب استفاده خواهد شد یا خیر. بنابراین برای قضاوت در مورد عملکرد این کارگروه کمی زود است.»
 
به گفته درویش، انتظار آن است که اعضای کارگروه نجات دریاچه ارومیه به شکل علنی اعلام شوند و راه برای انتقاد از آن‌ها باز باشد.
 
در جایی که وضعیت دریاچه ارومیه به شدت وخیم است، یکی از وعده‌های حسن روحانی، رییس جمهوری، رسیدگی به این دریاچه و حل این بحران بوده‌است.

<
موضوع مطلب :

موضوعات مرتبط: اخبار منطقه های
، اخبار آذربایجان
، اخبار ارومیه

برچسب‌ها: حبر های منطقه, ماکو, روستا, تازه کند, منطقه ازاد

چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ :: 20:41

انتقال بیش از 1030 هکتار از اراضی ملی به نام سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو 

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی جوانان امیدماکو به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو، در اولین سری از نقل و انتقال اراضی به نام سازمان منطقه آزاد ماکو، بیش از 1030 هکتار از اراضی ملی رسماً به نام سازمان منطقه آزاد ماکو منتقل گردید.

همچنین همزمان با نقل و انتقال اسناد به نام سازمان، اراضی موضوع انتقال با حضور  اسداله علیزاده رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان و حسنعلی زاده رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان ماکو و عباسپور رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان ماکو از نزدیک مورد معاینه محلی قرار گرفت و رسماً به سازمان تحویل گردید.

شایان ذکر است که همزمان با انتقال کامل اراضی محدوده فاز یک که طی یک فرایند کوتاه مدت چند ماهه سیر خواهد گردید طرح تعیین کاربری اراضی محدوده فاز یک توسط مهندسین مشاور در حال مطالعه و تدوین می باشد که انشاءالله پس از اتمام آن در تابستان و تصویب در هیأت مدیره سازمان ، متقاضیان سرمایه گذاری در منطقه قادر خواهند بود.طی یک فرایند دو هفته ای نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقتصادی و اخذ زمین مورد نیاز با کاربری مورد تقاضا و نیز پروانه احداث بنا را از سازمان منطقه آزاد ماکو در یافت نمایند و پیش بینی می شود با شروع چنین فرایندی آهنگ توسعه اقتصادی در شمال غرب ایران شتاب بیشتری به خود بگیرد.

<
موضوع مطلب :

برچسب‌ها: حبر های منطقه, ماکو, روستا, تازه کند, منطقه ازاد

چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ :: 19:50
چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ :: 19:45
این وبلاگ به عنوان اولین وبلاگ اطلاع رسانی روستای تازه کند از اشخاصی که میتوانند بدون وابستگی مطلب قرار دهند دعوت میکند تا به ما کمک کنند


از بقیه وبلاگ های روستا خواهش میکنم تا همدیگر را لینک کنند

اگر درخواست قالب برای وبلاگتان را دارید به من خبر بدهید تا برای وبلاگتان طراحی کنم

اگر میتوانید عکس یا خبر برای ما ارسال کنین در قسمت نظر به ما اطلاع دهید

با تشکر وحید حاتم زاده

<
موضوع مطلب :

موضوعات مرتبط: پشينه تاريخي منطقه
، اخبار روز روستا
، مناظر تاريخي و طبيعي
، عكس
، آمار و ارقام
، آينده روستا

جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ :: 13:23
روستای تازه کند پنج شهیدسرفرازرادردامان پاک خودتربیت کرده ،درراه دفاع ازوطن اهداء کرده است.

گلزارویابودآنان ، زینت بخش آرامستان اموات روستا و یاد آنان ، همواره دردلهای مردم خوب دیارمان زنده است.

مردم روستا رشادتهای دیگرآزادگان وجانبازان رزمنده خودرادرطول سالهای دفاع مقدس ازیادنخواهدبرد.

اسامی شهدای بزرگوارعبارتنداز:

۱-دلاورشهید، جانعلی اصغری

۲-دلاورشهید، محمدعلی غفاری

۳-دلاورشهید، علی کاظم زاده

۴-پاسدارشهید، احمدمهدیزاده

۵-دلاورشهید، محمدمهدیزاده

  خدافرمودة:

"هرکه مراطلب کند،خواهدیافت

وهرکه مرایافت ،عاشق من می گردد

و هرکه عاشق من شد،عاشقش می شوم

و هرکه من عاشق او شوم ،عاقبت شهیدش میکنم

و هرکه راکه شهیدش کنم، خودم خونبهای اومی شوم ... "         

امیدواریم بزودی بتوانیم مختصری اززندگینامه شهدای بزرگوارمان رابه همراه تصاویرآنهابه شماعرضه کنیم.

  چشم به راه همکاری خانواده های محترم شهیدان بزرگواربرای دراختیار قراردادن تصاویر و سایر اطلاعات مربوط به شهداهستیم.

<
موضوع مطلب :

موضوعات مرتبط: اخبار روز روستا

جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ :: 13:14

مقدمه

یکی ازبزرگترین عوامل عقب ماندگی چوامع بشری ،بی خبری آحادآن ازتاریخ گذشته وعدم شناخت صحیح اجدادو نیاکانشان است.دردی که نه تنهادامنگیرتازه کند،بلکه دردفراگیرکل کشور ماست.بطوریکه حتی تحصیل کرده گان مانیز با تاریخ میانه خوبی نداشته،دراکثرمواردکاملابیگانه اند. وجای بسی تاسف است که ازاساتیددانشگاه گرفته که قاعدتا باید طلایه دارفرهنگ جامعه باشندتامهندس،دکتروحتی معلمش،اگرسوال شود،بیش ازدونسل قبل ازخودرا حتی به اسم هم نمی شناسندچه رسدبه اینکه ازتاریخ وفرهنگ آنهااطلاعی داشته باشند.این یک فاجعه است چراکه شناخت ازتاریخ ،حداقل دربدترین شرایط، مانع ازتکرارحوادث تلخ آن خواهدشد.لذادرمقام یک معلم وظیفه خودمی دانم تابه وسع خویش وبه تناسب یارایی ذهنم ونیزبراساس شنیده هایی که ازاطرافیان سالخورده نقل گشته،تاملی بربعدتاریخی علم و دانش و بعضاحوادث اجتماعی روستاداشته باشم.امیدوارم این کار ،گام کوچکی درراستای دغدغه هایی باشدکه در سالهای اخیر ذهن هرفرددلسوزمدیون تازه کندرابه خودش مشغول کرده است.

با کسب اجازه از بازماندگان محترم افرادمرحومی که از آنها نام برده شده و با معذرت خواهی از افراد دیگری که احتمالا نام آنها فراموش شده است .

ریشه های تاریخی گرایش به علم وفرهنگ درتازه کند

بررسی گذشته 120 تا140 ساله اخیرروستانشانگرآن است که سه عامل اصلی درایجادعلاقه به کسب علم ودانش و بدنبال آن نوگرایی اهالی وخصوصا جوانان نقش داشته است که بااولویت تاریخی عبارتنداز:

1-علائق مذهبی واعتقادات قلبی

این تمایلات خالصانه که درمنطقه قره قویون وخصوصاتازه کندودرقالب مرام "حقیقت" ونمادی ازتشیع علوی ظاهرشده بود باتشریف فرمایی عارف ربانی وسیدجلیل القدر"سیدمحمدحسن آقا"که به دنبال درخواست اهالی واصرار ریش سفیدان ومریدان ونیزمساعدبودن شرایط اجتماعی تازه کند،درآنجاسکنی گزیده بودندسبب ارتباطات ومراودت های انسانی واجتماعی بامناطق دیگرکشورازجمله کرمانشاه، کردستان،مازندران،آذربایجان شرقی وغربی وحتی آذربایجان شوروی سابق و... شده وحضورمریدان ودرویشان(1)محب آن بزرگوارکه اغلب اهل علم وباسواد بودند، انگیزه های تمایل به یادگیری علم ودانش خصوصا علوم مذهبی رادرمیان اهالی این روستاوروستاهای همجوارروزبه روزتقویت کرد.این گرایش تاجایی رسیدکه جوانی 17یا18ساله ازمریدان ، به نام میرزاغلامحسین افشار(2)که ازاهالی افشارازتوابع میاندوآب واز دلباختگان حضرتش بودبااصرارریش سفیدان درتازه کندماندگارشده،حتی خانه ای نیزدرکنارمقبره آقاجهت اسکان اووخانواده اش ساخته می شودتابه تعلیم جوانان علاقه مندروستاوروستاهای هم جوار(مانند قراء صوفی ،مخورو... ) درقالب مکتب خانه بپردازد(3)کتابت قرآن ،سرگذشت محمدحسن آقاومتون مقدس اهل حق ازجمله آثارخطی این دوره است.

2-مهاجران رانده شده ازقفقاز

ظهوربلشوویسم درشوروی ومتعاقب آن جنگ جهانی سبب گردید،جمعی ازاهالی منطقه تازه کندکه ازسالیان قبل جهت امرارمعاش به آنجارفته ،باتشکیل خانواده درآن منطقه زندگی راحتی را شروع کرده بودندومهمترازهمه فرزندانشان از امکانات آموزشی آنجابهره مندشده بودند،مجبوربه مراجعت به ایران شدند.لذابابازگشت افرادباسوادی مانند مرحومین مشهدی بایرام پوریان ،مشهدی هدایت کاکائی و...وتعاملات آنان باجوانان باسوادوعلاقمندساکن روستا مانند مرحومین:نبی میرزا و یدالله میرزا مشعشعی، علی افشار، محمدنبی(عزیزآقا ) مشعشعی ودیگران ،زمینه های علاقه به سوادآموزی درمیان نوآموزان جان تازه ای گرفت.(ساخت مسجد روستا درمحل امروزی وبا همت ودستور مرحوم نبی میرزا از آثار این دوره است)

مهمترین اقدام فرهنگی واجتماعی این گروه ، ایجادتغییرات اساسی درنحوه لباس پوشیدن اهالی وخصوصا بانوان (به شکل امروزی مرسوم در میان زنان میانسال و پیرزن) بود.

3-تحولات سیاسی واجتماعی منطقه

پس ازاشغال مناطق وسیعی ازآذربایجان توسط قشون مهاجم حکومت کمونیستی روس، زمینه گرایشات سوسیالیستی دربرخی ازاین مناطق فراهم شدکه دراین میان بدلیل ضعف شدید دولت مرکزی و فقر حاصل ازآن و نیازمردم به آرامش وامنیت نسبی، حکومت فرقه دمکرات به رهبری پیشه وری وبه مرکزیت تبریز برروی کارآمدودیری نکشیدکه دراغلب نقاط آذربایجان هوادارانی پیداکردکه دراین میان جمعی از اهالی تازه کندنیز ازجمله تنی چند از جوانان پرشوروباسوادوبه تعبیرامروزی"روشنفکر"باپذیرش ایدئولوژی آنان به عضویت این فرقه درآمدندو مدرسه ای به سبک نوین آموزش وبه زبان مادری راه اندازی کردند ،که اغلب نوجوانان وجوانان علاقه منددرآن مشغول به تحصیل شدند.ازجالب ترین حرکت های فرهنگی این دوره می توان به تشکیل خانه تئاتردرمنزل یکی ازروستائیان اشاره کردکه نمایش نامه "مشهدی عباد"اولین باردر آنجا وتوسط ترکیبی ازهنرمندان آذربایجان شوروی وخود اهالی ،به اجرادرآمده است.

بازه زمانی بیست ساله (1310 الی 1330شمسی)رامی توان یکی ازدرخشان ترین دوران در عرصه علم وفرهنگ وحتی هنرمنطقه وخصوصاتازه کندبه حساب آورد.چراکه اغلب جوانان و نوجوانان به نوعی درصدد کسب هنرودانش درآمده ، حتی برای اولین بار روزنامه یک صفحه ای باکتابت علی افشاردرروستا منتشر شد.(4) موسیقی فولکوریک عاشیقی ونیزرقص های دسته جمعی "یاللی"ازاثارفرهنگی این دوره می باشد.

دوره افول علم وفرهنگ(1330 الی 1350)

پس ازبرچیده شدن حکومت "فرقه دمکرات"وغارت وچپاول روستاتوسط مزدوران حکومت وقت – اغلب ازاهالی روستاهای هم جوارمعروف به دره "سیدلری" - که منجربه ترورواعدام سه تن ازجوانان روستا وفراروزندگی مخفیانه بقیه جوانان فعال ومنزوی شدن آنان شد ،عدم توجه حکومت وقت وهمچنین فقر شدید مالی به تدریج میل به تحصیل جوانان راازبین بردبطوریکه اغلب به نوکری در شهرهای دیگر وحتی در خانه تعدادانگشت شماری ازاهالی روستا درآمدندتابتوانندقسمتی ازمشقت حاصل ازفقرروزافزون خانواده هایشان را بکاهند. البته به دلیل ارزانی نیروی کار،افرادی نیز ضمن استثمارجوانان ،باخریدارزان زمین های کشاورزی و حتی تصاحب به زور زمین هااز مردم فقیر ، شروع به توسعه املاک وافزایش دارایی های خود نمودند.

این دوره بیست ساله رامی توان دوران سیاه علم وفرهنگ وحتی زندگی اجتماعی واقتصادی روستالقب داد.نزاع های دسته جمعی یاطایفه ای ،دزدی وغارت اموال خانه های یکدیگر،شیوع بیماریهای واگیردارهمانندسرخک وکچلی وغیره ،ناشی ازفقرمالی وفرهنگی وبدترازهمه وقوع سیل دردهه 40 که سبب تخریب خانه هاوکشتارتعدادزیادی ازاحشام و محصولات کشاورزی اهالی شده ،پیامدهای زیان باربهداشتی فراوانی ازجمله افزایش جمعیت موش ها،حشرات مانندپشه مالاریاوسوسک شده به طوریکه مسئله به مجامع بین المللی نیزکشیده شدوطی چندروز وبا کمک مامورین بهداشت و کشاورزی به سمپاشی خانه هاو طویله ها وحتی انبارهای علوفه وکاه پرداختند.

تجدیدمیثاق تدریجی جوانان باتحصیل (1350 الی 1365)

ورودماشین آلات کشاورزی مانندتراکتوروخرمنکوب به صحنه کشاورزی روستا ونیز راه اندازی آسیاب و افزایش آب چشمه ها،جان تازه ای به کشاورزی ودامداری روستابخشید.ونهایتاوضع معیشتی اهالی روستا روبه بهبودی گذاشت .افزایش تعداددکان هابه 4تا5 باب مبین همین امراست.با پشت سرگذاشته شدن تدریجی دوران سخت فقروتنگدستی ،زمینه نسبی تحصیل فرزندان اهالی فراهم شد.وباساخت مدرسه به سبک نوین ، نیروهای "سپاه دانش وترویج"به روستاوارد شدند.این افراد که اغلب جوان وپرانرژی بودند به تشویق خانواده هامی پرداختند.هم چنین احداث وراه اندازی درمانگاه - که درنوع خود مجهزترازبعضی مراکزدرمانی شهری بود –عامل دیگری برای ترغیب جوانان ونوجوانان به تحصیل علم ودانش بودبطوریکه درسال 1350 ،چهار نفر از فرزندان روستاراهی شوط - شاه آبادسابق - شدندکه اینجانب نیزیکی ازآنهابودم. در این میان راه افتادن پروژه های ملی عمرانی کشور،بعضی ازجوانان رابه شهرهای بزرگی مانند تهران ،کرج،قزوین،آبادان واهواز کشاند وسبب تعاملات بیشتری بافرهنگ شهرهاو خصوصاآشنایی و کسب مهارت درکارهای ساختمانی از قیبل قالب بندی و آرماتوربندی وغیره شد.بدین ترتیب رادیو و بعضا گرامافون وحتی کتابهای حماسی و عاشقانه مانندارسلان رومی، کوراوغلی ،لیلی و مجنون ودردهه 60 تلویزیون نیزبه سبدفرهنگی خانواده ها اضافه شد. و سرانجام باپیروزی انقلاب اسلامی درسال57 شوروشوق مجددی به ادامه تحصیل ونیزبعضی حرکت های فرهنگی ازجمله تشکیل شورای اسلامی ،جلسات قرآن وبحث های مذهبی در مسجدونیز مسابقات فرهنگی-ورزشی دربین جوانان نشات گرفت.

ضربات سهمگین برپیکرفرهنگی تازه جان گرفته(پدیده مهاجرت)

به جزدوسال اول انقلاب که شوروشوقی بین جوانان وجودداشت واتحادنسبتاخوبی دربین اقشار به وجود آمده بود،بااعلام انقلاب فرهنگی وتعطیلی کنکورودانشگاه هادر سالهای 59و60 وبه دنبال آن اعمال برخی تنگ نظریها درگزینش جوانان مستعد به ادامه تحصیل در دانشگاه ، موجبات مهاجرت تدریجی خانواده ها وبعضا جوانان ازروستارافراهم آوردکه امروزه ازآن به تعبیری باعنوان فرارمغزها یادمی شود.

جوانان وحتی تحصیل کرده های ماندگاربا تسلیم به وضع موجود،توانایی ارتقاء علمی و فرهنگی رانداشته وخود را دراین آزمون سخت بی یارویاوریافتندوروزبه روزبرجمعیت آنان افزوده شدودراین میان تهاجم فرهنگی ناشی ازتلویزیون های بیگانه،فیلم های ویدئویی،بیکاری وعدم استطاعت علمی برای ادامه تحصیل ،راه را برای پدیده شوم اعتیادهموارکرد.ازطرف دیگرفعالیت پروژه های عظیم عمرانی درمناطق مختلف کشورسبب روانه شدن خیل عظیمی ازاین جوانان جهت اشتغال در شرکت هاشدوظهورپدیده پیمانکاری علیرغم تقویت بنیه مالی این گروه ورفع نسبی معظل بیکاری ،انگیزه تحصیل دربقیه جوانان راکم رنگترودربعضی مواردبه کلی ازبین برد.

واین وضعیت تاکنون ادامه دارد...

اماچاره چیست؟

امیدوارم که درنوشته های بعدی بتوانم راههای برون رفت ازاین مشکلات وپاسخ سوالات مشابه دیگررا تقدیم تان کنم.

مردعلی کاکائی – زمستان 1391تبریز

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت ها:

(1)مریدان سیدکه ازنقاط مختلف کشوربه تازه کندکوچ کرده ودرآنجاسکونت گزیده بودند،بعدهابه طایفه "درویشلر" معروف شدندکه خانواده های ایمانی ودرویشی وعلی اقدم و... ازاین دسته اند.

(2)پدرخانم "درناافشار"(مادراینجانب که الحمدالله درقیدحیات می باشند)

(3)به دانش آموختگان مکتب میرزاغلامحسین ، "میرزا" یا "ملا" می گفتند.ازجمله این افرادمی توان مرحوم میرزاقاسم ، مرحوم میرزاعلی افشار،میرزابایرام موسی زاده ،ملابایرام قلی پور،میرزاهاشم علی اقدم و...رانام برد.

(4)یک برگ ازاین روزنامه تا اوایل دهه 60 دربین آثارماندگارخطی مرحومین غلامحسین و علی افشار ، در منزل پدری اینجانب بودکه پس ازفاجعه مرگ برادرم "علی" (دراثرفشارهای روانی حاصله)،همرا با آثار دیگر توسط مادرم به محل مقبره آقا منتقل شدوبه تدریج ازبین رفت.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

موضوعات ومطالبی راکه بنظرشمابهتراست درسایت قرارداده شودیانظرتان نسبت به مطالب نوشته شده رادرقسمت "نظربدهید"بنویسید.

منبع وبلاگ مهر تازه کند

<
موضوع مطلب :

موضوعات مرتبط: پشينه تاريخي منطقه
، آمار و ارقام

جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ :: 13:3

شوراهای منتخب روستا به ترتیب:

بایرام غلام زاده

براتعلی غلام زاده

آرش محمدی اصل

علی حاتم زاده

بهتر پورحسنعلی

<
موضوع مطلب :

موضوعات مرتبط: اخبار روز روستا

جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ :: 12:40
به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا،به رغم افتتاح پروژه طرح آبرسانی به شهر مرگنلرطی هفته گذشته توسط استانداری آذربایجان غربی، همیشه کام ساکنان این شهر تشنه یک دل سیر از آب شرب است که بتواند آن را بدون دردسر و به راحتی نوش جان کند، اما با همه تلاشهایی که مسئولان ادعای انجام آن را دارند هنوز هم بسیاری از مردم شهر با کمبود و افت شدید آب و حتی قطعی های مکرر مواجهند و در برخی مناطق اهالی چشم به تانکرهای آب دوخته اند تا شاید با باز و بسته شدن سرپیچ هایشان اندک آبی در کامشان ریخته شود و تلخی تشنه کامیشان را بشوید و با خود پائین ببرد.

یکی از اهالی  شهر مرگنلر در این رابطه گفت : سالهاست که با این مشکل سر و کار داریم و تلاش مسئولان برای رفع این مسئله نتیجه  قابل قبولی را به همراه نداشته است.

وی اظهار کرد: از مسئولان می خواهیم تا به جای اکتفا به چند تانکر برای انتقال آب، مشکل آب شرب منطقه را حل نمایند؛ تا چه موقع باید مردم آب مصرفی و آشامیدنی خود را در ظرفها و مخازن آب نگهداری کنند؟

روحانی شهر مرگنلر نیز در خصوص کمبود آب اظهار کرد: این شهر همواره با  مشکل افت و قطعی فشار آب مواجه است و این مسئله در هنگام انجام امور روزانه مردم را دچار درد سر کرده است.

حجت الاسلام و المسلیمن  حبیب رشیدی افزود: توجه به رفع مشکل بخش قرقویون  تنها خواسته  به حق مردم است که باید از سوی مسئولان مربوطه مورد توجه قرار گیرد.

وی یادآور شد: امیدواریم با حمایت و تعامل مضاعف مسئولان در رده های بالاتر سازمان، این امر هر چه سریعتر محقق شود و موضوع آبرسانی به شهرمرگنلر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

علی پیام ،فرماندار شوط نیز در مورد موضوع قطعی چند روزه اخیر آب شرب در مرگنلر گفت: وجود شکستگی ها و خرابکاریهای مکرر به وسیله برخی از روستاییان در شبکه و خطوط آبرسانی به شهرمرگنلر سبب بروز مشکلات فراوانی برای بخش قره قویون شده است.

پیام به اقدامات انجام شده برای رفع این مشکل اشاره کرد و یادآور شد:  با همت و تلاش شبانه روزی سازمان های مربوطه کمبودها در مجتمع آبرسانی مرگنلر تا حصول نتیجه و رفع مشکل مردم در حال پیگیری است .

وی با اشاره به اقدامات مثبت سفرهای استاندار در توسعه شبکه های آب رسانی به شهرستان ،گفت: در سال جاری 1 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار برای طرح آبرسانی شهر مرگنلر صورت گرفته است که فاز اول این پروژه با اعتبار 800 میلیون تومان به بهره برداری رسید.  

با این تفاسیر به نظر می رسد مشکلات کمبود آب شرب در شهر مرگنلر و برخی روستاها در فصل گرما که پیش از این از سوی متولیان امر پیش بینی شده بود در حال وقوع است که باید هر چه سریعتر برای آن چاره اندیشی شده و مدیریت اجرایی استان به یاری متولیان امر بیاید.

منبع : ایسی سوز

<
موضوع مطلب :

جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ :: 12:38

هم مرزی آذربایجان غربی با چهار کشور ترکیه، عراق، جمهوری آذربایجان و ارمنستان موقعیت بسیار مناسبی را برای این استان به ارمغان آورده است. استفاده از پتانسیل استان در این زمینه در رشد و توسعه مناسب منطقه و کشور نقش به سزایی دارد. ایجاد مناطق ویژه اقتصادی یا آزاد تجاری و استفاده از مزیت های نسبی و مطلق استان در حوزه هایی مانند کشاورزی، دامپروی و گردشگری در تحقق این امر نقش مهمی ایفا می کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در آذربایجان غربی، در این میان ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو در شمال استان و همجوار گمرک بازرگان یکی از فرصت هایی است که نه تنها در توسعه استان و منطقه بلکه کشور نیز نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

دکتر ابراهیم رضایی، کارشناس اقتصاد بین الملل در این باره اظهار کرد: یکی از مهم ترین مزیت های ماکو دسترسی به بازارهای آسیای میانه و صغیر است و با توجه به اینکه در چند سال اخیر این مناطق توانسته اند سرمایه گذارهای خارجی را جذب کنند و موسسات مالی بین‌المللی رتبه این کشورها را خوب و عالی ارزیابی کرده اند. ماکو می تواند حداقل از تعزیزات این کشورها استفاده کند.

این استادیاراقتصاد دانشگاه ارومیه همچنین افزود: نکته مهم دیگری که در ارتباط با منطقه ماکو مطرح است، بحث گردشگری و توریسم است که ماکو ظرفیت های لازم در این بخش را دارد و به راحتی می تواند از این بخش نیز استفاده کند. همچنین تجاری که در طول سالیان گذسته در این منطقه فعالیت داشته اند فرصت بسیار مناسبی را برای ماکو ایجاد می کنند و می توانند با استفاده از برون سپاری اقتصادی زیر سایه مالیات صفر درصد تجارت را در این منطقه گسترش دهند.

وی خاطر نشان کرد: واردات بدون عوارض و یا کم عوارض محصولاتی که در داخل کشور باراز آنها به صورت رقابت انحصاری است، می تواند نقش محرک را به تولیدکنندگان برای افزایش کیفیت این محصولات ایفا کند که در این راستا می توان به صنعت خودروسازی اشاره کرد.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری ماکو در ارتباط با واردات خودرو از این منطقه می گوید: واردات اتومبیل از منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو بدون عوارض و سود بازرگانی خواهد بود و فقط مبلغ ناچیزی بین چهل تا شصت میلیون ریال بابت عوارض شماره گذاری و غیره برای خودروهای سواری اخذ خواهد شد.

علیزاده خاطرنشان کرد: محدوده تردد خودروهای منطقه آزاد ماکو تا شعاع یک کیلومتری مرگنلر شامل شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت است که سازمان منطقه آزاد ماکو مکاتبات و پیگیری های لازم از طریق دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با هیات محترم وزیران انجام داده که در صورت تصویب هیات وزیران محدوذه تردد تا مرکز استان افزایش یابد. همچنین طبق قوانین موجود خروج خودروهای مذکور از منطقه آزاد به سرزمین اصلی، یک ماه در سال طی تشریفات قانونی مجاز بوده که تمدید این مدت تا یک ماه دیگر طبق شرایطی امکان پذیر خواهد بود.

رضایی در رابطه با زیرساخت های لازم برای منطقه آزاد تجاری ماکو گفت: متاسفانه زیرساخت های لازم برای راه اندازی این منطقه، چه زیرساخت های زمینی و چه زیر ساخت های هوایی، فراهم نشده است. الگوهایی که برای ایجاد زیرساخت های لازم برای این نوع مناطق وجود دارد، بر پایه مدل های ترکیبی بخش دولتی و خصوصی است.

وی ورود بخش دولتی و خصوصی به ایجاد زیرساخت های منطقه آزاد ماکو را ضروری دانست و نصریح کرد: بخش دولتی مجبور به فراهم کردن زیرساخت های لازم این منطقه است، زیرا در شرایط فعلی که کشور زیر سایه برخی شیطنت های دول خارجی با تحریم های بین المللی روبرو است، این منطقه می تواند نقش یک پدافند غیر عامل را در مقابل این تحریم ها ایفا کند. برای مثال زمانی که کشتیرانی ما در جنوب کشور تحریم شد می توانیم از طریق منطقه آزاد ماکو و بنادر موجود در کشورهای همسایه شمال غربی اقدام به واردات یا صاردات کالا کنیم.

به گفته او قرارگیری منطقه آزاد تجاری ماکو در شاهراه تاریخی جاده ابریشم و یکی از معدود نقاط اتصال اروپا و آسیا، ماکو را به قلب اوراسیا تبدیل کرده که با ایجاد زیرساخت های لازم برای این منطقه آزاد تجاری می توانیم به واسطه آن به توسعه آذربایجان غربی در آینده نه چندان دور امیدوار باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مشخص است که منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو به لحاظ مزیت های موجود درمنطقه زمینه ساز رشد و توسعه روز افزون استان، منطقه و کشور خواهد بود. بنابراین ورود بخش دولتی و خصوصی برای توسعه زیرساخت های این منطقه بسی ضروری است.

<
موضوع مطلب :

جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ :: 12:34ابراهیم صفری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این میزان اعتبار شامل 15 طرح عمرانی است افزود: طرح بزرگ مجموعه پل های قویون، فرهنگسرای قرآن و عترت، پارک دانشجو و تقاطع میثم، امام و امامت این طرحها را شامل می شود.

وی از اختصاص 81 درصد از اعتبارات شهرداری ارومیه به بخش عمران شهری خبر داد و گفت: در حال حاضر میزان اعتبارات عمرانی شهرداری ارومیه چهار و 460 میلیارد ریال است که رقم قابل توجهی است.

صفری در ادامه با اشاره به تسریع در روند طرح های عمرانی در شهر ارومیه گفت: با رسد 220 درصدی میزان اعتبارات عمرانی شهرداری نسبت به سال گذشته هم اکنون شاهد تحول عظیمی در بخش عمران شهری هستیم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری ارومیه در ادامه با اشاره به اجرای 110 میلیارد ریال طرح های مطالعاتی در ارومیه اظهارداشت: بخشی اعظمی از این مطالعات خاتمه یافته و با تامین اعتبارات مورد نیاز در آینده نزدیک شاهد آغاز بخشی از این طرح ها خواهیم بود.

وی اجرای 18 هزار و 240 متر کانال کشی، 294 هزار متر مربع زیرسازی ، 131 کوچه و خیابان آسفالت کاری، احداث 8 پل عابر پیاده توسط معاونت عمرانی شهرداری را از اهم اقدامات در سالجاری برشمرد.

صفری همچنین با بیان اینکه در حال حاضر 14 رینگ و 11 کریدور در ارومیه شناسایی شده است گفت: دسترسی آسان شهروندان به نقاط مختلف، صرفه جویی در زمان و انرژی و حذف چراغ قرمز و کاهش ترافیک  از اهداف ترسیم رینگ های و کریدورهای شهری است.

<
موضوع مطلب :

موضوعات مرتبط: اخبار روز روستا

جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ :: 12:31
نام و نام خانوادگي      
آدرس ايميل      
کليه حقوق اين وبلاگ براي تازه کند محفوظ است